De strandede sønner af Shakhtar Donetsk


SPLIT, Kroatien — Det var i deres triumføjeblik, da de havde slået deres modstandere og var gået sammen for at hente deres medaljer, da nogle af drengene blev overvældet af sorg, da tårerne væltede i øjnene.

Teenagerne, en blanding af 13- og 14-årige, der repræsenterer et af ungdomsholdene på det bedste ukrainske fodboldhold Shakhtar Dontesk, havde netop vundet en turnering i Split, den kroatiske by, som har givet dem et tilflugtssted fra krig. Hver dreng fik overrakt en medalje, og holdet modtog et trofæ for at markere sejren.

De heldige fik lov til at fejre og stille op til billeder med deres mødre. For de fleste af de andre var der dog ingen – blot endnu en levende påmindelse om, hvor ensomt livet er blevet, om hvor langt væk de er fra de mennesker, de elsker, og de steder, de kender. Det er i disse øjeblikke, de voksne omkring spillerne er kommet til at indse, når følelserne er allermest rå, når tårerne nogle gange kommer.

“Som mor føler jeg det,” sagde Natalia Plaminskaya, som var i stand til at følge sine tvillingedrenge til Kroatien, men sagde, at hun følte for familier, der ikke kunne gøre det samme. “Jeg vil kramme dem, lege med dem, få dem til at føle sig bedre.”

Billede

Kredit…Shakhtar Donetsk

Det hele er sket så hurtigt. I de første hektiske dage efter Rusland invaderede Ukraine tidligere i år, rykkede Shakhtar Donetsk, en af ​​Østeuropas kraftcenterklubber, hurtigt ud for at evakuere sine hold og medarbejdere ud af fare. Udenlandske spillere samlede deres familier og fundet vej hjem. Dele af det første hold endte i Tyrkiet og derefter Slovenien, oprettelse af en base hvorfra de spillede venskabskampe for at skabe opmærksomhed og penge og holdt liv i Ukraines håb om VM-kvalifikation.

Men snesevis af spillere og medarbejdere fra Shakhtars ungdomsakademi havde også brug for et fristed. Der blev foretaget telefonopkald. Der blev arrangeret busser. Men beslutninger skulle tages hurtigt, og kun omkring et dusin mødre kunne følge drengene på rejsen. (Krigstidsreglerne krævede, at deres fædre – alle mænd i kampalderen, faktisk i alderen 18 til 60 år – skulle blive i Ukraine.) Andre familier traf andre valg: at blive hos ægtemænd og slægtninge, at sende deres drenge alene afsted. Alle muligheder var ufuldkomne. Ingen af ​​beslutningerne var nemme.

Tre måneder senere har tyngden af ​​adskillelse, af ensomhed – af alt – taget sin vejafgift.

“Det er et mareridt, det er et mareridt,” sagde Edgar Cardoso, der leder Shakhtars ungdomshold. Han gentager sine ord for at understrege, hvor skrøbelig atmosfæren er blevet inden for murene på badehotellet, der er blevet Shakhtar-gruppens midlertidige hjem. “Du kan se, at følelserne nu er på toppen.”

Billede

Kredit…Shakhtar Donetsk

Ingen ved, hvornår alt dette vil ende: ikke krigen, ikke adskillelsen, ikke usikkerheden. Ingen kan f.eks. sige, om de bliver sammen. Mere end et dusin topklubber i hele Europa, hold som Barcelona og Bayern München, har allerede udvalgt de mest talentfulde af Shakhtars strandede sønner og tilbudt at træne de bedste 14- til 17-årige i den komparative sikkerhed i Tyskland og Spanien .

Disse spilleres afgang har efterladt Cardoso med blandede følelser. På den ene side skader deres fravær kvaliteten af ​​træningssessionerne. Men der er også stolthed over, at andre er så interesserede i de drenge, Shakhtar har udviklet.

Hvornår eller om de vil vende tilbage er ikke klart: Regelændringen, der havde gjort det muligt for ukrainske spillere og prospekter, der flygtede fra krigen, at slutte sig til andre klubber, skulle slutte den 30. juni. Men FIFA tirsdag udvidet undtagelserne indtil sommeren 2023.

For Cardoso, en berejst portugisisk træner, der flyttede til Shakhtar for otte år siden efter et ophold med at udvikle ungdomsfodbold i Qatar, betyder krigens implikationer, at han nu er blevet kastet ind i en ny rolle: faderfigur og omdrejningspunkt for snesevis af teenagere. drenge fordrevet fra deres familier og alt, hvad de vidste.

Da klubben først havde opmuntret ham, hans unge anklager, en håndfuld af deres mødre og et par ansatte ud af Kiev til Kroatienhvor de var blevet tilbudt en ny base af det kroatiske hold Hajduk Split, Cardoso, 40, besluttede at skabe en tilnærmelse af normalitet med hvad, og hvem der end var til rådighed.

Billede

Kredit…Shakhtar Donetsk

Mens de var i Ukraine, havde hver generation af unge spillere to dedikerede trænere, læger, adgang til dedikerede fitnessinstruktører og analytikere. I Split er opsætningen betydeligt mere rudimentær.

Nu passer en enkelt kvindelig fitnesstræner efter alle drengene. En af holdets administratorer, en tidligere spiller nu i 60’erne, hjælper med at afvikle de daglige træningspas. Mødre hjælper med at sætte kogler op, overvåge spisetider eller ledsage børnene på udflugter, hvilket typisk betyder en kort gåtur ned ad et støvet spor til den lokale strand. Cirka halvvejs nede ad stien markerer et stykke graffiti skrevet med sorte bogstaver drengenes tilstedeværelse i Kroatien: “Slava Ukraini,” lyder det. Ære til Ukraine.

Sammen med Cardoso er måske den figur, der har størst betydning for at sikre, at tingene kører glat, Ekateryna Afanasenko. En indfødt Donetsk i 30’erne og nu i sit 15. år med klubben, arbejdede Afanasenko i Shakhtars personaleafdeling i 2014, da holdet først flygtede efter russisk-støttede separatister angreb Donetsk, klubbens hjemby i det østlige Ukraine.

Dengang var Afanasenko en del af holdets nødbestræbelser, anklaget for at hyrde 100 medlemmer af klubbens ungdomsakademi i sikkerhed. Da holdet til sidst slog sig ned i Kiev, udviklede Afanasenkos rolle sig til at omfatte tilsyn med uddannelse og administration af en ny facilitet, hvor mange af de fordrevne børn boede.

Billede

Kredit…Shakhtar Donetsk

Nu i Split efter endnu en flugt fra endnu et russisk overfald, er ansvaret for både Afanasenko og Cardoso vokset i en sådan grad, at Afanasenko har en simpel forklaring på, hvad de gør: “Vi er som mor og far.”

Shakhtar har givet en åben invitation til pårørende til andre drenge om at rejse til lejren.

Elena Kostrytsa ankom for nylig til et tre ugers ophold for at sikre, at hendes søn Alexander ikke tilbragte sin 16-års fødselsdag alene. “Jeg har ikke set min søn i tre måneder, så du kan forestille dig, hvordan det føles,” sagde Kostrytsa, mens Alexander, klædt i træningsudstyr, så på. Hans yngre søster Diana havde også foretaget den 1.200 kilometer lange tur. Men selv denne genforening var bittersød: Ukraines love betød, at Alexanders far ikke kunne være til stede.

Den midlertidige fodboldlejr er nu lige så meget af en distraktion som en uddannelse på eliteniveau til en karriere inden for professionel sport. Cardoso gør det bedste, han kan, og har opdelt spillerne i fire grupper, adskilt dem nogenlunde efter alder, og træner halvdelen ad gangen.

Han afholder to sessioner samtidigt og bruger tiden på banen med halvdelen af ​​spillerne til at sende holdbussen – prydet med Shakhtars branding – tilbage til hotellet for at hente resten af ​​deltagerne. På banen bjæffer Cardoso ordrer med en stemme, der bliver rasende gennem de daglige sessioner og uden sin oversætter.

Billede

Kredit…Shakhtar Donetsk

Alligevel præger en luft af usikkerhed alt for Shakhtars stab og unge spillere, der er på vej ind i en fjerde måned i deres kroatiske eksil.

“Jeg er ikke en fyr, der lyver og viser for meget optimisme og siger ting som: “Bare rolig, vi kommer snart tilbage,” sagde Cardoso. “Jeg prøver at være realistisk.”

I en overskuelig fremtid kan alt, hvad han, Afanasenko og de andre, der er holdt op på Hotel Zagreb, gøre, at skabe et sikkert miljø for spillerne, bevare de forbindelser, de deler, og genforene dem med deres familier, så snart de kan. Der vil være mere venten, mere bekymring, flere tårer.

“Hver dag om morgenen og om natten starter jeg min dag med at ringe til min familie og slutter min dag med at ringe til min familie,” sagde Afanasenko. “Jeg tror, ​​at alle disse drenge gør det samme. Men hvad kan vi ændre?”Kilde link