De kom til Premier League. Opholder? Det er den svære del.


LONDON – Sagen med Aleksandar Mitrovic er, at han ikke bare er en angriber, tøndebryst og barberet hoved og skarpøjet. Han er ikke blot en serbisk international, en temmelig konstant tilstedeværelse for sit land i det meste af et årti. Han er heller ikke blot noget af en nationalhelt, målscorer sendte sit land til VM.

Han er også, viser det sig, et eksistentielt spørgsmål.

Rafael Benítez, en af ​​Mitrovics lange række af tidligere managere, har overvejet sin tidligere protegés gåde i omkring 15 minutter, da han rammer den. “Der er et ordsprog i Spanien,” sagde Benítez, en mand, der aldrig mangler en aforisme. “Det er bedre at være musens hoved end løvens hale.”

Hvad Mitrovic skal beslutte, sagde Benítez, er, om det er nok for ham.

Få spillere præsenterer en så distinkt dikotomi som Mitrovic. I skiftende år, hvor hans klub, Fulham, har yo-joet ind og ud af Premier League hvert år siden 2018, har den 27-årige angriber til tider været en af ​​de mest hensynsløse afsluttere i europæisk fodbold, et uforsonligt mål. scoringsmaskine, og på andre en standset motor, en sløvet klinge, ineffektiv og anonym.

Forskellen er selvfølgelig opdelingen, hvor han befinder sig. I mesterskabet i anden række er Mitrovics rekord uforlignelig. Han scorer i gennemsnit et mål hvert 117. minut. Han er allerede nummer 12 på divisionens scoreliste gennem alle tider. Sidste år spillede han 44 kampe og scorede 43 mål. Ingen har nogensinde scoret flere mål i en enkelt mesterskabssæson. Den tidligere rekord var 31.

At hans output skulle falde i Premier League, hvor Fulham vender tilbage igen i denne sæson, er næppe en overraskelse. Han vil trods alt stå over for en forsvarsspiller af højere kaliber, og Fulham, en slags cruiservægtsklub, vil kæmpe for at skabe så mange chancer til ham. Det er derfor naturligt, at Mitrovic skulle kæmpe for at score så mange mål: 11 mål i sin første topsæson i Fulham og kun tre i sin sidste.

Det, der dog er bemærkelsesværdigt, er omfanget af frafaldet. Da Fulham sidst blev nedrykket, i 2021, var Mitrovic kun en flygtig del af holdet. En spiller, der var alt for god til Championship, så ud til slet ikke at være god nok til Premier League.

Han er ikke den eneste, der er fanget i det samme dilemma. Mitrovic er i stedet simpelthen den skarpeste illustration af et dilemma, der står over for en række spillere og i stigende grad en udvalgt kadre af klubber, inklusive Fulham. De repræsenterer muligvis det mest presserende problem, som engelsk fodbold står over for i begyndelsen af ​​en ny Premier League-sæson: de hold, der befinder sig tabt et sted mellem musens hoved og løvens hale.

Billede

Kredit…Peter Cziborra/Action Images Via Reuters

Rick Parry er holdt op med at bruge udtrykket “faldskærmsbetalinger.” Det kunne have været sådan, de var designet – en måde at afbøde det økonomiske slag for hold, der kommer ned fra Premier League og lander i mesterskabet, et sikkerhedsnet for tabet af den enorme tv-indkomst garanteret af førstnævnte – men det fanger ikke længere deres indflydelse.

I stedet har Parry, formanden for den engelske fodboldliga, det organ, der fører tilsyn med den anden, tredje og fjerde række af engelsk fodbold, givet betalingerne et navn, der bedre indkapsler deres effekt. De tre års ekstra indkomst, i alt $110 millioner, fungerer nu som “trampolinbetalinger,” sagde Parry.

Fulham giver et passende eksempel. Grunden til, at det er så let at se kontrasten i Mitrovics formuer i Premier League og Championship, er, at han har brugt de sidste fire sæsoner på at hoppe mellem dem: Fulham rykkede ned i 2019, rykkede op i 2020, rykkede ned igen, rykkede op igen.

Norwich City har gjort stort set det samme (forrykket i 2019 og 2021, rykket ned i 2020 og 2022), mens Watford (nedrykket i 2020 og 2022, rykket op i mellem) og Bournemouth (nedrykket i 2020, rykket op i foråret) har vist sig kun lidt mindre flygtige.

At de hold skulle monopolisere oprykningspladserne overrasker ikke Parry. Det er ikke kun, at de penge, de modtager fra Premier League, giver dem mulighed for at køre budgetter langt højere end størstedelen af ​​deres modstandere i Championship. Det er det faktum, at så få hold i divisionen nu modtager de betalinger.

Billede

Kredit…Molly Darlington/Action Images Via Reuters

Trampolinklubberne står for så mange af de seneste års op- og nedrykningspladser, at kun fem hold – de tre, der blev kastet ud af Premier League i sidste sæson, samt West Bromwich Albion og Sheffield United – af divisionens 24 klubber vil modtage faldskærmsbetalinger dette år.

For det meste af resten er automatisk promovering reelt uden for rækkevidde.

“Championship er en fantastisk liga,” sagde Parry. “Det er utroligt konkurrencedygtigt og uforudsigeligt, så længe du accepterer, at to af de nedrykkede hold vil gå direkte op igen.”

Selvom han ser divisionens slutspil – som udvider puljen af ​​oprykningshåbne, før de knuser drømmene for alle undtagen én af dem – som en “reddende nåde, der giver alle andre et mål”, mener han, at den forankrede ulighed tjener til at lokke ejere til uholdbare udgifter til at forsøge at udjævne vilkårene. “Der er en følelse af, at man skal overinvestere,” sagde han.

Men selvom mesterskabets fortsatte helbred er Parrys centrale bekymring, argumenterer han for, at forudsigelighed også burde være en kilde til angst for Premier League. “Det er også et problem for dem,” sagde han. “Dens salgsargument er, hvor konkurrencedygtig den er: for titlen, for Champions League-pladserne, i bunden. Hvis du ved, hvilke hold der går ned, så er noget af dramaet tabt.”

Som altid, ved begyndelsen af ​​en ny sæson, er der en overbevisning hos Fulham om, at cyklussen kan brydes. Marco Silva, klubbens fjerde manager på fire år, har studeret de grundlæggende årsager til de nedrykninger, som hans forgængere led i 2019 og 2021. Han er overbevist om, at han kan undgå de samme falddøre. “Vi er nødt til at skrive en anden historie,” sagde han Atletikken.

Ligesom alle disse hold fanget på engelsk fodbolds store klippekant, er balancen dog delikat. Fulham, ligesom Watford og Norwich før det, skal bruge penge nok til at have en chance for at forblive i Premier League, men ikke bruge så meget, at klubbens fremtid – i tilfælde af fiasko – er i fare. (Den overdådige tur, der blev foretaget efter oprykning i 2020 gav så spektakulært bagslag, at ideen om at rekruttere for kraftigt som forberedelse til Premier League er kommet ind i leksikonet som “laver en Fulham.”)

Billede

Kredit…John Sibley/Action Images via Reuters

For de fleste af disse klubber er kodeordet “bæredygtighed,” sagde Lee Darnbrough, en scout og analytiker, som har brugt meget af sin karriere på at arbejde for hold, der forsøger at betræde den fine linje mellem Premier League og Championship. Darnbrough har brugt tid i Norwich, i Burnley og i West Brom, før han landede i sit nuværende job som rekrutteringschef i Hull City.

Hos West Brom – engelsk fodbolds mest traditionelle yo-yo-klub – fik denne søgen efter bæredygtighed holdets ledere til at budgettere med en plads blandt de “top 25” hold i landet, sagde Darnbrough: hverken antaget en plads i Premier League eller acceptere en plads i mesterskabet.

“På min tid endte vi ikke højere end 17. i Premier League eller lavere end fjerdepladsen i Championship,” sagde han. »Sådan var det bæredygtigt. Jeg vil ikke sige, at vi var trygge ved det, men vi vidste, hvor vi stod. Udfordringen var at undgå yo-yoing mellem divisionerne, men vi kendte parametrene.”

Ambitionen var selvfølgelig altid at finde en måde at overleve den første sæson på, for at gøre klubben til noget af et inventar, som Crystal Palace og (mere spektakulært) Leicester City har formået i de seneste år. “Problemet er at vide, på hvilket tidspunkt du er etableret,” sagde Darnbrough. “Du kan ikke blive oppe én gang og så tage lænkerne af med det samme.”

For en hel gruppe af hold kommer det punkt måske aldrig rigtigt. Faldskærmsbetalinger kan forvrænge mesterskabet, men de er en dråbe i havet sammenlignet med, hvad et hold har tjent, når det har nydt tre, fire eller fem år i træk i Premier League.

Det, sagde Parry, skaber en cyklus, hvor de hold, der kommer op, altid vil gå tilbage. “Der er en grund til, at Premier League-klubberne elsker faldskærmsbetalinger,” sagde han.

Fulham og Bournemouth er ligesom Watford og Norwich og West Brom før dem fanget i det samme ingenmandsland som Mitrovic, fanget mellem musens hoved og løvens hale.Kilde link

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.