John Deere -arbejdere strejker efter mislykkede kontraktforhandlinger


Omkring 10.000 fagforenede arbejdere hos landbrugsudstyrsproducenten Deere & Company strejkede tidligt torsdag efter overvejende at have afvist et kontraktforslag, som forhandlere havde udarbejdet for fagforeningen United Automobile Workers.

“Vores medlemmer hos John Deere strejker for evnen til at tjene et anstændigt levebrød, trække sig tilbage med værdighed og fastsætte fair arbejdsregler,” sagde Chuck Browning, direktøren for fagforeningens landbrugsafdeling, i en erklæring. “Vi forbliver forpligtede til at forhandle, indtil vores medlemmers mål er nået.”

Det strejkefrist blev annonceret søndag, efter at fagforeningen sagde, at dens medlemmer havde stemt ned på foreløbig aftale nået den 1. oktober med virksomheden, der fremstiller traktoren John Deere. Fagforhandlere havde karakteriseret forslaget som at give “betydelige økonomiske gevinster” og “sundhedsydelser i højeste kvalitet i branchen.”

Men arbejdere, der er spredt ud over cirka et dusin faciliteter primært i Iowa og Illinois, kritiserede aftalen for utilstrækkeligt stigende lønninger, for at nægte en traditionel pension til nye medarbejdere og for ikke at have forbedret et incitamentsprogram væsentligt, som de anser for overdrevent nærende.

“Vi har aldrig haft dækket stablet i vores fordel, som det er nu,” sagde Chris Laursen, en medarbejder på et John Deere -anlæg i Ottumwa, Iowa, som var præsident for sin lokale der indtil for nylig.

Laursen citerede rentabiliteten i Deere & Company – hvilket er i gang med at sætte rekord på næsten 6 milliarder dollars dette regnskabsår-samt relativt høje landbrugsvarer og råvarer i forsyningskæden som følge af pandemien som kilder til løftestang for arbejdstagere.

“Virksomheden høster sådanne belønninger, men vi kæmper om smuler her,” sagde han.

Strejken kommer på et tidspunkt, hvor mange arbejdsgivere kæmper med mangel på arbejdstagere og arbejdere over hele landet fremstå mere villige at foretage strejker og andre arbejdshandlinger.

I sidste uge havde mere end 1.000 arbejdere hos Kellogg, kornproducenten, gik i strejke, og Mondelez International, producenten af ​​Oreos, oplevede en arbejdsstop den her sommer. Arbejdere har ført højt profilerede fagforeningskampagner kl Amazon og Starbucks.

Under foreløbig aftale, lønningerne ville være steget 5 eller 6 procent i år, afhængigt af en medarbejders lønklasse, og derefter yderligere 3 procent hver i 2023 og 2025.

De traditionelle pensionsydelser ville være steget, men ville have været væsentligt lavere for ansatte, der blev ansat efter 1997 end tidligere, og mange arbejdere var skuffede over at se dem reducere til nyansættelser, sagde Laursen.

Truende over forhandlingen er en mistanke blandt fagfolk over for den internationale union som følge af en række skandaler i de seneste år, der involverer korruption i fagforeningen og ulovlige udbetalinger fra ledere i virksomheden, der dengang blev kendt som Fiat Chrysler til fagforeningens embedsmænd.

Skandalerne førte til mere end 15 domme, herunder to af de seneste UAW -præsidenter.Kilde link

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *